Galeria projekt „SAB+ Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych”
Pierwsi lokatorzy mieszkań
W dniu 02-01-2025r. zostali zakwaterowani pierwsi lokatorzy mieszkań: mieszkania treningowego w modelu Najpierw Mieszkanie, mieszkania treningowego oraz mieszkania wspomaganego w ramach Projektu „SAB+ Aktywizacja Osób Bezdomnych”. Mieszkania te zostały przekazane przez Miasto Kielce i w całości odremontowane i wyposażone w ramach projektu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Uczestnicy mieszkań mogą liczyć na pomoc i współpracę z pracownikiem socjalnym, opiekunem mieszkania oraz trenerem prowadzącym treningi samodzielności. Mieszkańcy mieszkania wspomaganego objęci będą wsparciem szeregu usług, uzależnionych od ich indywidualnych potrzeb.
Model Najpierw Mieszkanie zakłada niestandardowy sposób wychodzenia z bezdomności poprzez zagwarantowanie osobie bezdomnej w pierwszej kolejności schronienia w formie mieszkania, a następnie intensywną pracę socjalną wspierającą w drodze do usamodzielnienia.
Akademia Umiejętności
W dniu 24.12.2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, przy ul. Księdza Piotra Ściegiennego 2, odbyła się Wigilia w której udział wzięli Uczestnicy Projektu SAB+ Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych. Celem wydarzenia było pobudzenie aktywności społecznej, nawiązywania i rozwijanie kontaktów społecznych. Tradycyjne potrawy, atmosfera wspólnoty pokazały, że Wigilia to czas w którym nikt nie powinien czuć się samotny.
Akademia Umiejętności – spotkanie integracyjno-edukacyjne ,
W dniu 10.12.2024 r . w Miejscu Aktywności Mieszkańców przy ul. 1-go Maja 238, odbyły się warsztaty artystyczne dla Uczestników projektu SAB+ Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych.
Zadaniem wydarzenia było rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych poprzez tworzenie ozdób świątecznych.
Udział w warsztatach dał możliwość Uczestnikom wymianę wspomnień i powrót do tradycyjnych Wigilii w gronie rodziny.
Warsztaty edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy
W dniu 21 listopada 2024 r. w Miejscu Aktywności Mieszkańców w Kielcach przy ul. Kielce, ul. 1 go Maja 238 uczestnicy projektu – osoby bezdomne wzięli udział w warsztatach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na warsztatach nabyli wiedzę o zasadach udzielania pierwszej pomocy, która może okazać się potrzebna w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem
W dniu 17 października 2024 r. w ramach realizacji projektu SAB+ w Kielcach, przy Płycie Praw Człowieka na ulicy Sienkiewicza odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, w których udział wzięli uczestnicy projektu. Uroczystości miały na celu wyrażenie sprzeciwu wobec ubóstwa, wykluczenia społecznego oraz łamania praw człowieka. Wydarzenie zgromadziło liczne grono mieszkańców Kielc, którzy przyszli, by wspólnie wyrazić solidarność z osobami dotkniętymi trudnościami materialnymi.
Akademia Samodzielności
Spotkanie integracyjno-edukacyjne o tematyce antydyskryminacyjnej i proekologicznej z udziałem 30 uczestników projektu SAB+ odbyło się 25.09.2024 r. w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ul. Żniwnej 4. Wydarzenie było szansą na podniesienie wiedzy o funkcjonowaniu stereotypów, uprzedzeń i mechanizmów dyskryminacji oraz przestrzenią do refleksji i rozmowy na temat negatywnych skutków wpływu człowieka na środowisko naturalne.
Dialog Motywujący – skuteczna metoda motywowania do zmiany
Swoje kompetencje w zakresie doskonalenia umiejętności świadomego kierowania procesem wydobywania i rozwijania wewnętrznej motywacji do zmiany i budowania relacji opartych o wartości etyczne z osobami w kryzysie bezdomności i zagrożonymi bezdomnością w dniach 16-17.09.2024 r.
i 19-20.09.2024 r podnosiło 34 pracowników MOPR, Uczestników projektu SAB+.
Dialog Motywujący szczególne zastosowanie znajduje w obszarach odnoszących się do złożonych, długotrwałych i trudnych do zmiany problemów, prowadzących niekiedy do samodestrukcyjnych ryzykownych zachowań.
Akademia Samodzielności
Wydarzenie edukacyjno-integracyjne – rajd pieszy szlakiem czerwonym na trasie Białogon-Karczówka
w dniu 10.09.2024 r. przysporzyło mnóstwa wrażeń uczestnikom projektu SAB+. Utrzymanie aktywności fizycznej blisko natury nie tylko wzmacnia kondycję fizyczną, redukuje stres i napięcie emocjonalne, ale jest także świetną okazją do tworzenia pozytywnych relacji.
Realizatorem był Partner projektu Spółdzielnia Socjalna „Tropem Przygody”.
Akademia Samodzielności – 28.08.2024r.
26 uczestników projektu SAB+, pokonując kolejne odcinki szlaku wiodącego na Św. Krzyż, obserwowali piękno unikatowego w skali światowej boru jodłowo-bukowego prastarej Puszczy Jodłowej. Zwiedzali również Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Celem wydarzenia było rozbudzanie indywidualnych zainteresowań historią, kulturą i tradycją regionu oraz rozwijanie wrażliwości ekologicznej.
Akademia Umiejętności
Rozwijanie zainteresowań i promowanie pozytywnych wzorców spędzania czasu wolnego było celem zorganizowanego 9.08.2024 r. wydarzenia integracyjno-edukacyjnego w ramach Akademii Umiejętności – pieszej wycieczce nad zalewem w Cedzynie k/Kielc. 16 uczestników projektu SAB+ spędzało słoneczny dzień na świeżym powietrzu ucząc się aktywnego wypoczynku.
25.07.2024 r. osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością, uczestnicy projektu SAB+, kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu integracyjno-edukacyjnym w ramach Akademii Umiejętności. Tym razem celem było kształtowanie nawyku pozytywnego współzawodnictwa. Zasad fair play, szacunku do przeciwnika, uczciwości i dobrej zabawy uczyli się podczas gry w boule, badmintona i przeciągania liny.
WYCIECZKA DO SANDOMIERZA
W wydarzeniu integracyjno-edukacyjnym w ramach Akademii Umiejętności – wycieczce do królewskiego miasta Sandomierza w dniu 11.07.2024 r. wzięło udział 30 uczestników projektu. W programie było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, Bramy Opatowskiej i rejs statkiem po Wiśle.
AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI W PROJEKCIE SAB+ W NAJSTARSZYM KIELECKIM KLUBIE SENIORA
Dnia 27.06.2024 r. odbyło się spotkanie integracyjne uczestników projektu SAB+, osób w kryzysie bezdomności i zagrożonych bezdomnością z seniorami w Klubie Seniora przy ul. św. Stanisława Kostki 4a. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała miłej atmosferze. Podczas gdy na grillu piekły się kiełbaski, prowadzono ciekawe rozmowy na temat zainteresowań, marzeń, wyobrażeń swojej przyszłości. Humory dopisywały. Spotkanie pozwoliło zacieśnić więzi ze środowiskiem lokalnym. Bezdomni w takich chwilach czują, że nie są wyrzuceni poza nawias społeczeństwa.
BY JAK NAJLEPIEJ POMAGAĆ! – szkolenia antydyskryminacyjne dla pracowników MOPR, uczestników projektu SAB+ Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych”
35 uczestników projektu – pracowników MOPR bezpośrednio wspierających osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością w dniach 4 i 5 czerwca 2024 r. wzięło udział w szkoleniu pn. „Budowanie postaw antydyskryminacyjnych wobec osób bezdomnych”. Celem szkolenia było uczenie rozpoznawania działań dyskryminacyjnych w przestrzeni publicznej oraz kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji różnorodności światopoglądowej. Podczas warsztatów w profesjonalny i przystępny sposób UP przyglądali się mechanizmom dyskryminacji i wykluczenia, uczyli jak używać języka inkluzywnego, jak towarzyszyć i wspierać osoby bezdomne w drodze do samodzielności. Edukacja w zakresie podstawowych praw człowieka, równości płci, równouprawnienia osób LGBT+, międzykulturowości, niedyskryminowania ze względu na wiek i niepełnosprawność ma szczególne znaczenie, ponieważ wśród klientów pomocy społecznej są osoby wykluczone społecznie, a bezdomni i zagrożeni bezdomnością stanowią jedną z grup w sposób szczególny narażoną na dyskryminację.
Wykonawcą szkolenia była kielecka Spółdzielnia Socjalna Video-Event.
AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI to jedno z zadań w projekcie SAB+ Skuteczna Aktywizacja Bezdomnych. Ma rozwijać empatię, uczyć współdziałania, budowania relacji interpersonalnych i pobudzać aktywność obywatelską. Podejmowane przez bezdomnych
i zagrożonych bezdomnością inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, osób
z niepełnosprawnościami czy bezdomnych zwierząt przełamują także krzywdzące stereotypy na temat osób w kryzysie bezdomności. Działania Akademii realizuje Stowarzyszenie Edukacja przez Internet w ramach umowy o partnerstwie.
9.05.2024 r. Prace ogrodnicze i edukacja proekologiczna w ogrodzie do hortiterapii przy Filii Ośrodka Wsparcia dla Osób Chorych na Alzheimera.
7.06.2024 r. Budowanie podestu i prace porządkowe w Schronisku w Dyminach
14.06.2024r. Porządkowanie terenu i zakładanie miejsca wypoczynku przed siedzibą mieszkań treningowych i wspomaganych dla osób z niepełnosprawnością
Ekologicznie, praktycznie i ……..pięknie – skrzynia z palet wykonana przez uczestników projektu w ramach treningu umiejętności, 25.06.2024r.