Dofinansowanie kosztów uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych
1. Informacje ogólne dla klienta
1) Turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji zawodowej i społecznej połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników.
2) Turnusu rehabilitacyjnego nie należy utożsamiać z leczeniem uzdrowiskowym – pobytem w sanatorium, częściowo refundowanym przez NFZ. Pobyt w sanatorium ma na celu rehabilitację leczniczą, natomiast turnus rehabilitacyjny ma wspomagać rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.
3) Czas trwania turnusów wynosi, co najmniej 14 dni.
4) Osoba niepełnosprawna, której przyznano dofinansowanie, dokonuje wyboru turnusu sama, zgodnie z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami. Wyboru turnusu dokonuje osoba niepełnosprawna wyłącznie po przyznaniu dofinansowania.
5) Krajowy informator o ośrodkach i organizatorach turnusów posiadających wpis do rejestrów wojewodów udostępniony jest na stronie internetowej www.empatia.mpips.gov.pl.
6) O dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego mogą ubiegać się indywidualne osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci i młodzież z orzeczoną niepełnosprawnością raz do roku.
7) Wysokość dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności.
8) Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, jeżeli przeciętny miesięczny dochód netto rodziny podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
9) Osoba niepełnosprawna może otrzymać dofinansowanie jeden raz w roku kalendarzowym.
2. Tryb udzielenia pomocy
- Dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym następuje na wniosek zainteresowanego.
- Druk wniosku o dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym osoba zainteresowana otrzymuje w siedzibie Działu Adaptacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Studziennej 2 w pokoju nr 9. Możliwe jest także uzyskanie wniosku poprzez pobranie go ze strony internetowej www.mopr.kielce.pl.
-
Wniosek o dofinansowanie można złożyć w wersji elektronicznej za pomocą platformy SOW Systemu Obsługi Wsparcia. Platforma SOW dostępna jest pod adresem: https://sow.pfron.org.pl/
3. Tryb załatwienia sprawy
Pisemna informacja o przyznaniu dofinansowania lub odmowie jego przyznania wraz z uzasadnieniem.
4. Termin załatwienia
Wnioski rozpatrywane są po otrzymaniu z PFRON informacji o wysokości środków oraz po podjęciu przez Radę Miasta Kielce uchwały w sprawie określenia rodzajów zadań i wysokości środków PFRON przypadających według algorytmu w danym roku kalendarzowym na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Gminie Kielce.
5. Podstawa prawna
- Art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 573, z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U. 2007 nr 230 poz. 1694 ze zm.).
6. Wymagane dokumenty
1) Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
2) Wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.
3) Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
4) Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia.
5) Załącznik nr 1 – klauzula informacyjna.
6) Załącznik nr 2 – Sytuacja społeczna osoby niepełnosprawnej i jej potrzeby w zakresie rozwijania umiejętności społecznych.
7) Załącznik nr 3 – Oświadczenie o pobieraniu nauki i niewykonywaniu pracy (dotyczy osób w wieku od 16 do 24 roku życia).
7. Formularze do pobrania
8. Sprawę załatwia
Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, pokój nr 9, tel.+48 41 331 25 24 wew. 235 |
Opracował: Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, stan na dzień: 10-01-2022