Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych
1. Informacje ogólne dla klienta
Likwidacja barier dokonywana jest w związku z indywidualnymi potrzebami niepełnosprawnych, a także jeśli ich realizacja umożliwi albo też w zdecydowanym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności czy też kontaktów z otoczeniem.
1) O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się (mogą być dofinansowane wszelkie prace związane z usunięciem przeszkód, utrudnień uniemożliwiających osobie niepełnosprawnej swobodne przemieszczanie się w obrębie mieszkania czy budynku).
2) O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu mogą ubiegać się osoby, które mają ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
3) O dofinansowanie do likwidacji barier technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, u których występują przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.
4) Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed podpisaniem umowy
5) Dofinansowanie może wynosić do 95% kosztów przedsięwzięcia.
2. Tryb udzielenia pomocy
- Dofinansowanie następuje na wniosek zainteresowanego.
- Druk wniosku o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych można uzyskać w siedzibie Działu Adaptacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Studziennej 2 w pokoju nr 9. Możliwe jest także uzyskanie wniosku poprzez pobranie go ze strony internetowej www.mopr.kielce.pl.
3. Tryb załatwienia sprawy
Umowa cywilno-prawna na dofinansowanie.
4. Termin załatwienia
Wnioski rozpatrywane są po otrzymaniu z PFRON informacji o wysokości środków oraz po podjęciu przez Radę Miasta Kielce uchwały w sprawie określenia rodzajów zadań i wysokości środków PFRON przypadających według algorytmu w danym roku kalendarzowym na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Gminie Kielce.
5. Podstawa prawna
- Art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 573, z późn. zm.);
- Rozporządzenie Ministra, Pracy i Polityki Społecznej 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 poz. 926).
6. Wymagane dokumenty
Likwidacja barier architektonicznych:
- Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.
- Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
- Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia.
- Załącznik nr 1 – Klauzula informacyjna.
- Załącznik nr 2 – Zaświadczenie od lekarza specjalisty o specjalizacji adekwatnej do rodzaju niepełnosprawności potwierdzające, iż następstwem schorzeń są trudności w poruszaniu się.
- Załącznik nr 3 – Wykaz planowanych przedsięwzięć (inwestycji, zakupów), będących przedmiotem wniosku.
- Tytuł prawny do zajmowanego lokalu.
- Zgoda właściciela lokalu na likwidację barier architektonicznych, w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem.
- Zgoda zarządcy nieruchomości na wykonanie robót we wskazanym zakresie.
Likwidacja barier w komunikowaniu się
- Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu się
w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych. - Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
- Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia.
- Załącznik nr 1 – Klauzula informacyjna.
- Załącznik nr 2 – Zaświadczenie od lekarza specjalisty o specjalizacji adekwatnej do rodzaju niepełnosprawności potwierdzające, iż następstwem schorzeń jest istnienie bariery
w komunikowaniu się. - Oferta cenowa na zakup sprzętu/urządzenia.
Likwidacja barier technicznych
- Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier technicznych w związku
z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
- Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia.
- Załącznik nr 1 – Klauzula informacyjna.
- Załącznik nr 2 – Zaświadczenie od lekarza specjalisty o specjalizacji adekwatnej do rodzaju niepełnosprawności lub lekarza sprawującego opiekę medyczną nad Pacjentem (lekarz rodzinny POZ) potwierdzające istnienie barier technicznych.
- Oferta cenowa na zakup sprzętu/urządzenia.
7. Formularze do pobrania
Likwidacja barier architektonicznych:
Likwidacja barier w komunikowaniu się:
Likwidacja barier technicznych:
8. Sprawę załatwia
Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, pokój nr 9, tel.+48 41 331 25 24 wew. 235 |
Opracował: Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, stan na dzień: 10-01-2022