Zadanie publiczne realizowane w ramach: „Programu asystent rodziny na rok 2023” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Świętokrzyskiego
1. Informacje ogólne dla klienta
Zgodnie z ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za Życiem”, kobiety w ciąży, zwłaszcza z powikłaniami, kobiety, których dzieci nie przeżyły ciąży lub porodu, kobiety wychowujące niepełnosprawne dziecko oraz członkowie ich rodzin mają prawo do skorzystania z pomocy i wsparcia asystenta rodziny.
Asystent rodziny pomaga w zapewnieniu poradnictwa w zakresie: przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka, wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych, dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej, świadczeń opieki zdrowotnej, a także wsparcia finansowego, w tym jednorazowego świadczenia w wysokości 4 000 zł.
Asystent rodziny stał się odpowiedzialny za koordynację poradnictwa dla kobiet posiadających dokument potwierdzający ciążę, ich rodzin lub rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
2. Zapoznaj się
3. Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (t.j. Dz.U. 2020 poz. 1329)
- Uchwała nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (Dz.U. 2016 poz. 1250)
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. 2020 poz. 821) w art. 15 ust. 1 pkt 13a) dodano asystentowi rodziny nowe zadanie: realizacja zadań określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (t.j. Dz.U. 2020 poz. 1329)
4. Tryb udzielania wsparcia
Składa się z następujących etapów:
1) Złożenie wniosku o koordynację wsparcia
- osobiste, pisemne lub telefoniczne zgłoszenie osoby uprawnionej do siedziby MOPR (zgłoszenia może dokonać osoba uprawniona, przedstawiciel ustawowy lub inna osoba bądź instytuacja za jej zgodą);
2) Rozpatrzenie wniosku i wyznaczenie osoby asystenta dla rodziny.
3) Realizowanie wsparcia:
- nawiązanie przez asystenta kontaktu z rodziną, rozeznanie potrzeb i zasobów jej oraz środowiska lokalnego,
- opracowanie przez asystenta wspólnie z rodziną katalogu możliwego do uzyskania wsparcia,
- bieżące udzielanie wsparcia we współpracy z innymi służbami społecznymi,
- występowanie w imieniu osób, na ich żądanie, do podmiotów w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia, na podstawie pisemnego upoważnienia.
4) Decyzja o zakończeniu asystentury podjęta w uzgodnieniu z rodziną.
5. Wymagane dokumenty
1) zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu , stwierdzone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii neonatologii,neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej;
2) dokument potwierdzający ciążę;
3) orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o lekkim lub umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka;
4) opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
5) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
6) orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
6. Formularze do pobrania
7. Sprawę załatwia
Dział Opieki i Wychowania – Zespół Profilaktyki Rodzinnej |
Opracował: Dział Opieki i Wychowania, stan na dzień 04-05-2023