We wtorek, 24 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się największa i jedna z najstarszych wigilii dla samotnych i bezdomnych, w której wzięło udział około pół tysiąca osób.
Do wspólnego stołu zasiadły osoby bezdomne, ubogie, samotne, opuszczone z Kielc i okolic, zaproszone przez Caritas Diecezji Kieleckiej i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Wigilia rozpoczęła się o godzinie 11 modlitwą, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Towarzyszyli mu biskupi Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, kapelan Korony Kielce ksiądz Krzysztof Banasik oraz senator Krzysztof Słoń.
– Życzę wam, aby nowonarodzony Pan Jezus zawsze przynosił radość i miłość, niezależnie od tego, w jakich sytuacjach życiowych jesteście – powiedział ks. bp Jan Piotrowski, witając uczestników Wigilii dla osób bezdomnych, samotnych i potrzebujących, która po raz kolejny odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury. Przy świątecznym stole zasiadło ponad pięćset osób.
Tradycyjna już Wigilia w WDK dla wielu osób jest jedyną okazją nie tylko do tego, by zasiąść przy świątecznym stole, ale i zjeść jakikolwiek ciepły posiłek. Niektórzy na to spotkanie przychodzą nie z powodu bezdomności, ale dlatego, że czują się samotni i szukają domowego ciepła.
Uczestnicy wigilii w rytm kolęd dzieli się opłatkiem i składali sobie życzenia, a następnie zasiedli do tradycyjnej wieczerzy. Kosztowali smażonej ryby, kapusty z grochem, czerwonego barszczyku, pierogów i różnego rodzajów ciast. Na zakończenie każdy z potrzebujących otrzymał paczkę z niezbędnymi artykułami zebranymi podczas przedświątecznej zbiórki żywności zorganizowanej przez kielecki Caritas oraz przekazanych przez Kielecki Bank Żywności i Piekarnię „Pod Telegrafem” w Kielcach.
Wigilie dla osób bezdomnych, samotnych i potrzebujących są organizowane w Wojewódzkim Domu Kultury już od kilkunastu lat. Ich przygotowaniem zajmuje się wspólnie Caritas Diecezji Kieleckiej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
– To przede wszystkim okazja do pomodlenia się, zaśpiewania kolęd, połamania się opłatkiem. Ważne jest też to, by ci ludzie wyszli stąd najedzeni. Mamy dla nich paczki, by łatwiej było im przeżyć święta. Kiedy łamiemy się opłatkiem, niektórzy mają łzy w oczach i dziękują za taką możliwość. Ważne, by w tym dniu nikt nie był sam – mówi ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.
– To namiastka domu, życzliwości, tego wszystkiego, czego wszyscy potrzebujemy. Wokół na są ludzie dotknięci problemem samotności i bezdomności. Należy ich wspierać i nie zapominać o ich problemach – zauważa wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór. – W Kielcach mamy około pięciuset osób bezdomnych. Musimy o nich pamiętać. To dla nas bardzo ważne, by w tym dniu przebywać z nimi – dodaje wiceprezydent Marcin Różycki.
Jak podkreśla biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, w przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia bardzo ważne jest to, by w szczególny sposób pamiętać zwłaszcza o osobach samotnych. – Nie brakuje nam życzliwości wobec tych, którzy tu przyszli. Myślę, że jest to piękne wydarzenie dla całej społeczności Kielc. Przychodzą tu osoby starsze, samotne mamy z dziećmi. Cieszę się, że znajdują tu dom z zastawionym stołem, który nakryty jest białym obrusem – mówi biskup.
Kielecka wigilia dla bezdomnych ma wieloletnią tradycję. Była jedną z pierwszych tego typu spotkań organizowanych na terenie całej Polski. Na początku odbywała się ona w węższym gronie, ale kiedy z roku na rok zaczęło przybywać coraz więcej chętnych przeniesiono ją na dworzec PKP, a potem do Przytuliska imienia Jana Pawła II przy ulicy Siennej. Gdy i tam zaczęło brakować miejsca uroczystość zdecydowano się odprawiać w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Źródło informacji
- https://kielce.tvp.pl/45930004/nie-musieli-spedzac-swiat-w-samotnosci-w-wdk-odbyla-sie-wigilia-caritasu
- https://kielce.naszemiasto.pl/wigilia-dla-osob-samotnych-i-bezdomnych-w-wojewodzkim-domu/ar/c1-7482807
- http://www.em.kielce.pl/miasto/nie-zapominamy-o-bezdomnych-ubogich-i-samotnych-w-wdk-przygotowano-dla-nich-wigilie
- http://www.kielce.caritas.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1086:sck-832&catid=86&Itemid=435&lang=pl